פרוטאין - חלבונים

חלבון - פרוטאין

לצורך השוואה: 

ב-20 גרם של ספירולינה טרייה יש 3  גרם של חלבונים 

בעוד בבשר/עוף/דג יש 5-6 גרם 

בגבינה רכה 5% - 2 גרם 

בגבינה 5% קשה יש 4 גרם

 בחלב פרה / סויה יש 0.6 גרם

 בביצה שלמה יש 6 גרם

 בקטניות -סויה/חומוס/עדשים יש 4-5 גרם

 בשקדים יש 4 גרם

 באגוזים שונים יש 2-3 גרם 

ובדגנים/אורז/חיטה יש 2-3 גרם  


לחלבונים מספר תפקידים מאוד משמעותיים בתפקוד הגוף. התפקיד המשמעותי והמרכזי של החלבונים הוא בבנייה של תאים ורקמות חדשות וכן בהחלפת רקמות מיותרות או פגומות. בנוסף החלבונים חשובים לבנייה של גופי-חיסון שנלחמים בזיהומים. 


החלבונים חשובים ליצירת כדוריות דם אדומות ותאי דם לבנים ונוגדנים וכן להובלה של המזון והחמצן שבדם, לתאים ומהם. החלבונים תורמים להצמחת הציפורניים והשיער בגוף וכן ליצירת תאי זרע, ביציות וחלב להנקה. הם חשובים ליצירת ויסות של מאזן המים, החומצות והבסיסים בגוף. וכן בוויסות תהליכי חילוף החומרים שכולל את שריפת המזון והפיכתו לאנרגיה.החלבונים בנויים מ-22 חומצות אמיניות, שנושאות חנקן, שהוא גורם חיוני לחיים. 


9 מבין החומצות האמיניות אינן מיוצרות על ידי הגוף אך הן עדיין חיוניות מאוד לתפקוד הגוף ועל הגוף לקבל אותן מבחוץ ולספוג אותן בדם אך היות והן אינן נאגרות בגוף ומנוצלות קרוב מאוד למועד צריכתן יש לגוף צורך לקבל אותן בצורה שוטפת במזון היומי. קיימת גם חשיבות לשמירה על היחס שבין 9 החומצות האמיניות בכללותן בגוף ומסיבה זו יש חשיבות לקבלת חלבונים ממספר מקורות מגוון בכמות ובאיכות מתאימות. 


ברוב מקורות החלבון המגיעות מן החי (בשר/ עוף/ דגים/ ביצים ובחלב ומוצריו) קיימות כל 9 החומצות האמיניות החיוניות אך יש לצרוך אותן בכמות מספקת. חלבונים מופיעים גם במוצרים מהצומח כגון קטניות, דגנים, סויה וכמובן גם בספירולינה הטרייה שלעומת שאר החלבונים מן הצומח היא כוללת 8 חומצות אמיניות חיוניות שבנוסף לריכוזן הגבוה הן גם נספגות בצורה מאוד יעילה וטובה בגוף מה שמדרג אותה בראש טבלת המקורות האיכותיים לחלבונים אפילו מעל החלבונים מן החי. 


כמות החלבונים הנחוצה לכל אדם משתנה בהתאם לגיל- לדוגמה בתקופות גדילה יש לגוף צורך בכמות גדולה יותר של חלבונים וכך גם בתקופת מחלה/ פציעה או אחרי ניתוח. כך גם בתקופות מתח חשוב לצרוך יותר חלבונים מהרגיל. לספורטאים יש חשיבות גדולה בצריכה גדולה של חלבונים במיוחד בסמיכות לפעילות הגופנית.ברוב המקרים החלבונים צריכים להוות 15-20 אחוזים מהצריכה היומית הכוללת.