למה ספירולינה טרייה?

לא כל ירוק הוא ספירולינה, ולא כל ספירולינה היא ספירולינה קדרון - איך יודעים שהספירולינה שלכם באמת איכותית וטריה?

הגידול והייצור של הספירולינה הטרייה הוא תחום חדש יחסית, שעדיין נמצא בהליכים של הגדרת תקנים וסטנדרטיזציה. אז איך באמת ניתן לאמוד את איכות של המוצר שאתם קונים?

להלן 7 דרכים פשוטות:

1. אחוז המוצקים: ספירולינה טרייה איכותית אמורה להכיל בין 20%-30% מוצקים - גבוה יותר = איכותי יותר. הדרך הפשוטה ביותר לבדוק את העניין היא להפשיר את המנה ולראות האם היא שומרת על צורתה משמע ריכוז מוצקים גבוה או הופכת לשלולית של נוזל בריכוז מוצקים נמוך.

2. משקל המנה היומית: תבדקו מה משקל כל מנה יומית ומה משקל המארז כולו. יש יצרנים שמחלקים למנות יומיות קטנות יותר, ומוכרים מארז "חודשי" במחיר שהוא לכאורה הרבה יותר זול, כשבעצם המחיר לק"ג ספירולינה הוא גבוה. מומלץ לבצע חישוב קצר ופשוט של עלות לפי משקל.

3. ערך הרכיבים תזונתיים: חשוב לדעת שלעומת הספירולינה הטרייה הספירולינה יבשה יכולה לאבד כמות ניכרת ממרכיביה החיוניים במסלול העיבוד והאריזה המתועש כתוצאה מחשיפת החומר לחמצון, טמפ' ולחץ גבוהים, כמות משמעותית נוספת מתפרקת במהלך אחסנה ארוכת טווח.

4. צבע: לספירולינה צבע ירוק-כחול אופייני שאי אפשר לטעות בו – מי שמכיר את הספירולינה שלנו יודע. במקרה של טיפול לקוי או קלקול כתוצאה מחמצון ופירוק של התאים הצבע הופך כהה מאוד, בכל מקרה של צבע חריג או לא מוכר, מומלץ לברר את העניין ולהימנע מצריכה, במיוחד אם התופעה מלווה בריחות חריפים.

5. תברואה ובטיחות מזון: וודאו שהמוצר שלכם מפוקח ומיוצר בצורה מוסדרת. ליצרנים המסודרים אמור להיות סימון על האריזה של סוג הפיקוח – ספירולינה קדרון מוסמכת תקנים בינלאומיים BRC, HACCP ו-ISO, בנוסף לפיקוח חיצוני רציף של דרך המעבדה. אישור אורגני למשל, אינו אומר בהכרח אישור של בטיחות מזון (ייצור אורגני לא מחוייב לעבור בדיקות תברואה). פיקוח סדיר כולל בתוכו בדיקת מתכות כבדות, סריקה של שאריות חומרי הדברה, מיקרוביולוגיה, תברואה והתנהלות עפ"י פרוטוקולים ונהלים מוסדרים.

6. עקיבות המוצר: על כל מוצר, במידה והוא מיוצר בהליך תקין, אמור להיות קוד שבאמצעותו ניתן לחזור אחורה ולבדוק בדיוק מה עבר המוצר עד שהגיע אליכם הביתה. אנו דוגמים ועוקבים בנפרד אחרי כל אצווה של 10 ק"ג שיוצאת מהמתקן שלנו, מבריכת הגידול, דרך תהליכי ההפרדה והאריזה, ועד המשלוח עד הבית.

7. דברו עם היצרן: יצרני הספירולינה הם עדיין לא תאגידי ענק של תעשיית המזון - הם זמינים, ומומלץ לדבר איתם ישירות. כדאי לשאול על הפיקוח, התהליך, הבדיקות למוצר, המקצועיות של
הצוות וכו'. אפשר גם לבקש המלצות לגביי צריכה ומתכונים.


איך בוחרים לקנות ספירולינה טרייה